2021. Gada balva izglītībā un pētniecībā

RTU vadošā pētniece Inga Ļašenko saņem Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas 2021. gada balvu izglītībā un pētniecībā

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes, Mehānikas un mašīnbūves institūta, Mehānikas un biotekstilmateriālu zinātniskās laboratorijas vadītāja, vadošā pētniece, Teorētiskās mehānikas un materiālu pretestības katedras Dr.sc.ing. Inga Ļašenko saņēmusi Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas 2021. gada balvu izglītībā un pētniecībā par pētījumu «Termiskā spektra diapazonā infrasarkanā un ultravioletā starojuma līmeni samazinošs tekstilmateriāls».

Starpdisciplināras starptautiskas sadarbības rezultātā starp RTU Mehānikas un biotekstilmateriālu zinātnisko laboratoriju (akreditēta laboratorija), Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu (Vides ģenētikas laboratorija) un Nature Research Centre, Lietuva (Laboratory of Molecular Ecology), kopā strādājot vairākos starptautiskos projektos, izstrādātas un aprobētas efektīvas salīdzinoši lētas un ātras bioloģiskās testēšanas metodes biotekstilmateriālu un to komponentu, tai skaitā nanodaļiņu, ietekmes uz šūnām un organismiem noteikšanai. Izstrādāta arī metožu grupa tekstilmateriālu aizsargspēju noteikšanai pret dažāda viļņu garuma elektromagnētiskā lauka ietekmi. 

«Mūsdienu kaujās, kurās izmanto bezpilota lidaparātus, infrasarkanais starojums ļauj ļoti viegli atrast vienību meža teritorijā. Mums ir izdevies izveidot augstas kvalitāte audumu, kura neredzama infrasarkanajām un siltuma uztverošām video novērošanas iekārtām. Radoša pieeja problēmas izpētei balstās uz zināšanām par tekstiltehnoloģiju, fiziku (materiālu optiskajām īpašībām), tekstilšķiedru ķīmiju. Šis audums efektīvi noslēpj cilvēku no siltuma kamerām. Mūsu paraugā esam izgatavojuši universālu produktu, kas kalpo kā guļammaiss, pončo, maskēšanās tērps un nestuves. Bet pats galvenais, tas efektīvi pasargā no bezpilota lidaparātiem, kas novēro apkārtni ar infrasarkanajām video novērošanas ierīcēm. Produkts pilnīgi atbilst noteiktu aizsardzības spēju attīstības nodrošināšanai, t.i. uzlabojumi: temperatūras starpība starp vidi (objektiem) un maskēto objektu nav lielāka par 2oC», - par paveikto stāsta Inga Ļašenko.

Pašlaik RTU Mehānikas un biotekstilmateriālu zinātniskajai laboratorijai ir potenciāls izstrādāt praktiski jebkuras sarežģītības biotekstilmateriālus, tai skaita nano-kompozīta biotekstilmateriālus un sagatavot zinātniski pamatotu, uz Eiropā pieņemtajiem standartiem balstītu, ekspertu slēdzienu par biotekstilmateriālu kvalitāti.   

Sadarbība ar Eiropas vadošajiem biotekstilmateriālu izstrādātāju institūcijām (Schulung Grundlagen der Textiltechnik am Institut für Textiltechnik (RWTH) Aachen, Germany; Centexbel, the scientific and technical centre of the Belgian Textile industry; University of Rouen Normandy - UFR Science and Technology, France; University of Rome «La Sapienza», Faculty of Engineering, Rome, Italy; AITEX, Instituto Tecnológico Textil / Textile Research Institute, Spain, un citi) dod iespēju radīt inovatīvas tehnoloģijas un popularizēt Latvijas biotekstila izstrādnes Eiropā un Pasaulē. 

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas 2021. gada balvu izglītībā un pētniecībā piešķir starpnozaru žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas, Latvijas Zinātņu akadēmijas, Aizsardzības ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.

Read 1004 times Last modified on Svētdiena, 05 Decembris 2021 15:27

K2_TITLE_COMMENTS

JLU Technologies Ltd

Registration Nr. 40103190287
Ilukstes str. 107/1-16, Riga, LV-1082, Latvia
e-mail: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
http://izgudrojumi.lza.lv
http://www.lza.lv/scientists/lyashenko.htm

  • Phone: +371 29436384;
    Fax: + 371 67089631
  • e-mail: jlutechno@inbox.lv
    http://izgudrojumi.lza.lv
    http://www.lza.lv/scientists/lyashenko.htm
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…